EgeWEB ve EgeWEB2 Sunucuları

Ege Üniversitesi ana sayfasında kullanılan şablon yapısını kullanan birimlere ait sayfalar EGEWEB Sunucusu (egeweb.ege.edu.tr) üzerinde barındırılmaktadır.

Ana sayfa şablonu dışında bir tasarım kullanan, sayfalarını kendi istediği gibi yönetebilen birimlere ait sayfalar EGEWEB2 sunucusu üzerinde barındırılmaktadır.

EgeWEB2 sunucusunda çalıştırılan domainler, ana sayfa yapısında tutulmadığından, EgeWEB Grubu tarafından değil, birimler tarafından yönetilmektedir.

Bu nedenle, birimlerin dosya ve veritabanı yedeklerini güncel olarak kendilerinin alması gereklidir! Sistem üzerinde tutulan yedekler ihtiyaçları karşılamadığı taktirde, birimin elindeki yedeklerin yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle EgeWEB2 sunucusunda barındırılan tüm domainlerin KENDİ DOSYA VE VERİTABANI YEDEKLERİNİ KENDİ İMKANLARI DAHİLİNDE ALMALARI ve SAKLAMALARI GEREKMEKTEDİR.

Sunucuların tümünde, KAMPÜS DIŞINDAN Yönetim Panellerine Erişim kısıtlanmıştır. Özel durumlarda EgeWEB Grubuna bilgi verilmesi halinde IP Tanımları yapılarak izin verilebilmektedir.

EgeWEB Sunucusu Yönetim Panelleri ve FTP hizmeti, sadece KAMPÜS İÇİNDEN erişime açıktır. Her ne sebeple olursa olsun, bu sunucuya Kampüs Dışından Erişime izin verilmemektedir!

EgeWEB2 Sunucusu Yönetim Panelleri sadece Kampüs içerisinden erişime açıktır ancak bilgi verilmesi halinde Kampüs dışı IP’lere de erişim hakkı verilebilmektedir. EgeWEB2 sunucusu FTP Hizmeti tüm IP’lere açıktır.

Tüm sunucularda HTTPS Hizmeti bulunmakta olup, talep edilmesi halinde gerekli tanımlamalar BİDB tarafından yapılmaktadır.

EgeWEB2 Sunucusu üzerinde kullanılan sayfalarda genellikle WordPress, Joomla gibi açık kaynak kodlu CMS’ler kullanıldığından, bu yazılımların açıkları üzerinden tüm sunucu tehdit edilebilmektedir.

Bu nedenle, EgeWEB2 üzerinde kullanılan yazılımların güvenlik açıklarının ve güncellemelerinin periyodik olarak birimler tarafından yapılması gerekmektedir!

Sunucular üzerindeki Web sayfalarına ait dosya adları ile ilgili olarak aşağıdaki kurallara uygun hareket edilmesi halinde yönetim ve kontrol aşamalarında çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Tüm sunucular Unix tabanlı olduğundan;

Dosya/resim yükleme işlemlerinde, linklerde, yüklenen dosya adlarında Türkçe harfler (ı, ş, ğ, ü, ç, ö, İ, Ş, Ğ, Ü, Ç, Ö) ve boşluklar kullanılmamalıdır, ayraç gerekiyorsa alt çizgi (_) kullanılmalı, büyük harf kullanılmamalıdır.

Dosya isimlerinin 128 karakteri geçmemesi gerekmektedir.

Aksi taktirde dosyalarda yapılması gereken düzenlemelerde ve yedek alma-yükleme işlemlerinde sorunlar yaşanabilmektedir.

- Sayfalardaki linklerde mutlaka gerçek sayfa isimleri (sayfanın içeriği ile ilgili isimler) kullanılmalı. Google indexlemelerinde çok önemli bir konu olduğundan otomatik yazılan linklerde gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

- Sayfalarınızı veya Sitemap.xml dosyalarınızı kontrol ederek hatalı linkleri tespit edip düzeltmeniz gerekmektedir. Google bu dosyalar üzerinden yönlendirme yaptığı için hatalı linkler sayfalarda sorunlara yol açabilmektedir.

- Ayrıca tarihi geçip kullanılmayan dosyaların silinebilmesi için ; Slider ve/veya güncel için FTP ye atılan tüm resim, excel, Word dosyalarının başına mutlaka YIL-AY-GUN formatında bitişik olarak tarih (örnek: 20170103_resim.jpg gibi) yazılmalıdır.. Böylece dosyaların sunucuya yüklendiği tarih görüleceğinden, temizlik yaparken tek bir komutla hepsinin birden silinmesi mümkün olacaktır.

- Güncel'e veya sayfa içlerine konulmak üzere gelen Word ve Excel dosyalarını, direkt dosya şeklinde mecbur kalmadıkça koymayalım.. Dosyanın içeriğini Panel üzerinden kopyala-yapıştır ile koyabildiğiniz durumlarda içeriği açık olarak koyup, gerekiyorsa altına, tabloyu/yazıyı bilgisayarınıza indirmek için tıklayın linki ekleyelim ama Word-XLS olarak değil, PDF olarak yerleştirelim.. (Sadece doldurulması gereken dosyalar varsa DOC/XLS gibi koyalım)..